تازه های شیمی و سلامت
اخبار و اطلاعات و تاز ه های شیمی و سلامت

جزیره بازیافت شده بنا می شود !

شرکتی هلندی قصد دارد با استفاده از حجم بزرگی از زباله های پلاستیکی شناور بر روی اقیانوس آرام، بزرگترین جزیره شناور پلاستیکی جهان را در منطقه ای میان سن فرانسیسکو و هاوایی بنا کند


جزیره

جزیره هاوایی که یکی از پرطرفدارترین اماکن توریستی جهان به شمار می رود با بنا شدن جزیره ای جدید در همسایگی اش دراقیانوس آرام دیگر قدیمی خواهد شد. شرکتی هلندی به نام WHIM قصد دارد جزیره ای به نام "جزیره بازیافت شده" را با استفاده از حدود 44 میلیون کیلوگرم زباله پلاستیکی شناور بر روی اقیانوس آرام به شکلی بسازد که جزیره تمامی انرژی خود را تامین کرده و گنجایش سکونت پنج میلیون انسان را داشته باشد.

 

با وجود پلاستیکی بودن، این جزیره از نظر ظاهری و زیست محیطی کاملا سبز است. به گفته "رامون نوستر" مدیر شرکت معماریWHIM برنامه جمع آوری و بازیافت پلاستیکها در منطقه احداث جزیره از میزان سفرهای دریایی مورد نیاز برای حمل و نقل مواد خواهد کاست. همچنین انرژی مورد نیاز جزیره با استفاده از انرژی خورشیدی و انرژی امواج دریا تامین شده و ساکنان جزیره می توانند از خزه ها و جلبکهای دریایی به عنوان سوخت و کود زیستی استفاده کنند.

 

به اعتقاد "نوستر" آنچه وی قصد خلق کردن آن را دارد می تواند بیشترین بخش آلودگی های پلاستیکی اقیانوس آرام را پاک کرده و در حالی که به دلیل بالا آمدن سطح آب دریاها مناطق ساحلی رو به نابودی گذاشته اند با استفاده از زباله ها منطقه ای جدید و قابل سکونت را در میان اقیانوس آرام بنا کندایده بنای این جزیره هنوز در مرحله تکمیل باقی مانده است و شرکت WHIM هنوززمانی را بری تکمیل آن اعلام نکرده است.

 

  جزیره2

 

در حال حاضر تیم WHIM در حال مطالعه بر روی نمونه های آجرهای توخالی هستند که از پلاستیک بازیافت شده ساخته شده و با کمک آنها می توان این جزیره 10 هزار کیلومتری را بنا کرد. این نوع از آجرها از مقادیر کمی پلاستیک ساخته خواهند شد تا امکان شناور بودن جزیره بر روی آب را فراهم آورد.

 

با این حال سازندگان جزیره بازیافت شده معتقدند به دلیل وجود چرخه جریانهای اقیانوسی در اقیانوس آرام، جزیره در منطقه جغرافیایی خاصی باقی خواهد ماند و این جریانات از سرگردان شدن جزیره و گم شدن آن در میان اقیانوس جلوگیری خواهد کرد.

 

ساختار ظاهری این جزیره یادآور شهر ونیز در قالبی مدرن است و در میان ساختمانهای پلاستیکی آن شبکه هایی از آب اقیانوس در جریان است. همچنین به گفته "نوستر" از آنجایی که جزیره بازیافت شده اولین و بزرگترین جزیره پلاستیکی و شناور در جهان خواهد بود به طور حتم برای بسیاری از جاذبه های توریستی بالا برخوردار است.

 

بر اساس گزارش ای بی سی، با این همه تا تکمیل و بنای این جزیره راه درازی در پیش است زیرا تیم WHIM در حال حاضر مشغول بررسی میزان و نوع مواد پلاستیکی شناور در اقیانوس آرام بوده و پس از آن این مواد باید به گونه ای جمع آوری شوند که آسیبی به زیستگاه ها و موجودات زنده دریایی آن منطقه وارد نیاید. این متخصصان همچنین با آسیبهای پلاستیکی ناشی از آفتاب و نمکدریا مواجه خواهند بود که می تواند مواد پلاستیکی را به موادی غیر قابل بازیافت تبدیل کند.

نانو آجر ساختمانی 

پژوهشگران نانوآجرهای ساختمانی جدید با قابلیت محاسبه نوری و پوشش‌های پیل خورشیدی ابداع كردند. 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این آجرها حاوی یك محلول ساخته شده از نانوذرات نقره هستند كه در فرایند خودمونتاژی عمل كرده و تبدیل به بلور پلاسمونیك می‌شوند. ویژگی‌های این بلور به میزان قابل توجهی وابسته به فضای بین ذرات است. 

ساختار این قطعات آجری به گونه‌ای است كه در راس آن نانوذرات نسبتا از هم جدا هستند، اما در انتها بسیار متمركز و فشرده شده‌اند. 
پژوهشگران نانوآجرهای ساختمانی جدید با قابلیت محاسبه نوری و پوشش‌های پیل خورشیدی ابداع كردند. 

در این تحقیق، دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا در بركلی ذرات نانویی را ابداع كرده‌اند كه می‌توانند خود را مونتاژ كرده و به ابزار نوری مختلف تبدیل شوند. 

با كنترل تراكم و غلظت ذرات نقره می‌توان نوع ابزار نوری را تعیین كرد. این مواد خودمونتاژ را می‌توان بسیار ارزان و در مقیاس‌های زیاد تولید كرد و بنابراین نانو ذرات نقره برای تولید متا مواد، رنگ‌هایی با قابلیت تغییر رنگ، قطعاتی از رایانه‌های نوری و حسگرهای شیمیایی فوق حساس و بسیاری از كاربردهای بالقوه دیگر قابل استفاده هستند

سیستم کلیکی http://www.mihanhits.com/gobanner.php?user=shadan27&bID=94&c=7ede2d595468781b3ef0759d2bc4d18


شنل نامریی 

فیزیک دانان آمریکائی با استفاده از حلقه های طلا نخستین شنل واقعی نامرئی کننده در دنیا را ابداع کردند .

به گزارش ایسنا ، این شنل وسیله ای است که می تواند یک شیء را در طیف مرئی نور پنهان کند با این وجود ، در حال حاضر این شنل فقط در 2 بعد و در یک مقیاس بسیار کوچک کارایی دارد . این شنل جدید که از قطر آن فقط 10 میکرو متر است ، پرتوهای نور را از اطراف یک شیء به درون خود هدایت کرده و از طرف دیگر آزاد می کند . به نظر می رسد که امواج نوری در یک خط مستقیم حرکت کرده اند ، بنابراین شنل و شیئی که درون آن است نامرئی به نظر می رسد .

این گروه پژوهشی به مدیریت ((ایگور اسمولیانینوف )) از داشنگاه مریلند ، این شنل را بر اساس نخستین طراحی  تئوریک برای شنل نامرئی کننده که توسط ((ولادیمر شالئوف )) از دانشگاه  پوردوی آمریکا در اوایل سال جاری منتشر شد ابداع کردند . این پیشرفت درست یک سال پس از این که فیزیک دانان آمریکایی و انگلیسی یک شنل نامرئی کننده را با کارایی در منطقه ریز امواج از طیف الکترومغناطیس ساختند ، حاصل شده است.آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
" border=http://up44.ir/previews/f2385bb8c38cdc589407f904a8ff976e.jpg"" alt="